Gospodarka i Finanse. Oferty bankowe i porównania.

Serwis finanse, gospodarka, wiadomości gospodarcze, banki w Polsce, pożyczki online, kalkulator kredytowy, kredyty gotówkowe, konta osobiste, lokaty bankowe.

Nowe 500 zł z NBP 10 lutego 2017

Kiedy pojawi się nowy banknot 500 zł z NBP?

Narodowy Bank Polski już w czerwcu 2016 roku zapowiedział wprowadzenie do obiegu nowego banknotu o nominale 500 złotych. Nowe 500 zł pojawi się w obiegu 10 lutego 2017.

Na nowym banknocie znalazł się wizerunek Jana III Sobieskiego. NBP uzasadnia decyzję o wprowadzeniu do obiegu nowego nominału wzrostem wartości obiegu gotówkowego oraz wzmożonym popytem na banknoty o wysokich nominałach, w szczególności banknot o nominale 200 złotych. Emisja nowego banknotu jest odpowiedzią na to zjawisko, a także na  rosnące koszty utrzymywania przez Narodowy Bank Polski strategicznego zapasu  gotówki.

Na początku nowy banknot 500 zł będzie służył przede wszystkim do przechowywania zapasu strategicznego w NBP. Trudno będzie zatem spotkać go w zwykłym obiegu, np. w sklepie.

Jak wygląda nowe 500 zł?

nowe 500 zł NBP

Na banknocie znajdziemy wizerunek Jana III Sobieskiego. Mamy zatem kolejnego władcę  i zachowana została chronologiczna ciągłość całej  serii naszych banknotów „Władcy polscy”. Wizerunek nowego 500 zł zaprojektował Andrzej Heidrich, autor także innych polskich banknotów obiegowych. Na pozostałych banknotach znaleźli się władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów.  Na zlecenie NBP banknoty produkuje  Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

O Autorze 

Comments are closed.