Gospodarka i Finanse. Oferty bankowe i porównania.

Serwis finanse, gospodarka, wiadomości gospodarcze, banki w Polsce, pożyczki online, kalkulator kredytowy, kredyty gotówkowe, konta osobiste, lokaty bankowe.

Inflacja wrzesień 2017

Inflacja wrzesień 2017

29 września 2017 r. GUS opublikował  eksperymentalne, wstępne dane o inflacji we wrześniu 2017 roku. Są to informacje szacunkowe, które Główny Urząd Statystyczny podaje jeszcze w miesiącu, którego one dotyczą. Publikowane przez urząd statystyczny, wstępne informacje o wzroście cen zwykle  nie różnią się od informacji podawanych jako ostateczne około  połowy każdego miesiąca  po miesiącu, którego dotyczą.

Jaka była zatem inflacja we wrześniu 2017?
Według szacunkowych danych GUS, we wrześniu 2017  ceny w relacji do poziomu cen z sierpnia 2017 wzrosły o 0,4 proc. Następuje  zatem dalszy wzrost cen towarów i usług z koszyka badanego przez GUS na potrzeby ustalania wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych. Zauważalny mamy między innymi wzrost cen masła, o którym ostatnio rozpisują się media, wyraźnie drożeje też benzyna.

We wrześniu 2017 roku mieliśmy także przyspieszającą inflację w ujęciu rocznym (wzrost cen w odniesieniu do analogicznego miesiąca ub. roku). Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2017 wzrosły o 2,2 proc. w relacji do poziomu cen z września 2016. Taki poziom inflacji jest jeszcze zgodny z celem Rady Polityki Pieniężnej, ale niestety jest już wyraźnie odczuwalny dla konsumentów …

Podawane przez Główny Urząd Statystyczny dane o inflacji są eksperymentalne. Ostateczne i bardziej szczegółowe informacje o wskaźnikach wzrostu cen we wrześniu 2017 roku zostaną opublikowane w połowie października 2017.

AKTUALIZACJA – 12.10.2017 GUS potwierdził  powyższe informacje o inflacji we wrześniu 2017.

O Autorze 

Comments are closed.