Gospodarka i Finanse. Oferty bankowe i porównania.

Serwis finanse, gospodarka, wiadomości gospodarcze, banki w Polsce, pożyczki online, kalkulator kredytowy, kredyty gotówkowe, konta osobiste, lokaty bankowe.

Inflacja wrzesień 2016

30 września 2016 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował cykliczne, szacunkowe dane o inflacji we wrześniu 2016 r. Są to dane wstępne, eksperymentalne, podawane jeszcze w miesiącu, którego dotyczą.

Jaka była inflacja we wrześniu 2016?

inflacja wrzesień 2016

inflacja wrzesień 2016

Według szacunków GUS, we wrześniu 2016 nie było wzrostu cen w odniesieniu do poziomu cen z poprzedniego miesiąca. Poziom inflacji wyniósł we wrześniu w ujęciu miesięcznym 0,00 procent. Nadal natomiast mieliśmy deflację (spadek cen)  w relacji do analogicznego miesiąca roku 2015. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2016 pozostały na poziomie cen z sierpnia br.

Z kolei w stosunku do poziomu cen z września 2015 roku ceny spadły o 0,5 proc. Deflacja w relacji rok do roku trwa zatem w dalszym ciągu (choć jej skala się zmniejszyła). Inflacja w ujęciu miesięcznym może pojawić się lada miesiąc.

Nadal można domniemywać, że do końca bieżącego roku nie będzie wyraźnych zmian w zakresie wskaźników inflacji. W ujęciu rocznym możemy zobaczyć inflację bliską zera.

Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane o inflacji są szacunkowe i mogą się jeszcze zmienić. Ostateczne informacje o wskaźnikach wzrostu cen we wrześniu 2016 r. zostaną podane przez GUS w połowie października.

AKTUALIZACJA – 11.10.2016 GUS potwierdził ostatecznie powyższe dane o inflacji we wrześniu 2016.

O Autorze 

Comments are closed.