Gospodarka i Finanse. Oferty bankowe i porównania.

Serwis finanse, gospodarka, wiadomości gospodarcze, banki w Polsce, pożyczki online, kalkulator kredytowy, kredyty gotówkowe, konta osobiste, lokaty bankowe.

Inflacja styczeń 2017

13.02.2017 GUS opublikował dane o inflacji w styczniu 2017 roku. Wskaźnik inflacji, zgodnie z przewidywaniami, poszybował w górę. Już raczej definitywnie żegnamy się z trwającą ponad dwa lata deflacją.

Inflacja w Polsce w styczniu 2017

wyniosła 1,8 proc. w ujęciu rocznym. W skali miesiąca (w odniesieniu do poziomu cen z grudnia 2016) ceny wzrosły o 0,4 proc.

Najbardziej w ujęciu rocznym podrożał transport (o 9,0 proc.). Tańsze niż rok temu były tylko odzież i obuwie (ceny spadły o 5,4 proc.), pozostałe grupy towarów i usług z koszyka badanego przez Główny Urząd Statystyczny były w styczniu 2017 droższe niż rok temu. Żywność podrożała w ciągu roku o ponad 3 proc.

 

Z kolei w skali miesiąca największy wzrost cen dotyczył żywności i napojów bezalkoholowych – ceny wzrosły o 1,8 proc.  Więcej niż w grudniu 2016 płaciliśmy za owoce, warzywa i mąkę pszenną. Podrożały oleje i tłuszcze, makarony, ryż, a także towary z grupy „mleko, sery, jaja”, ryby, mięso, pieczywo  cukier. W styczniu 2017 podrożały też napoje bezalkoholowe, alkoholowe i wyroby tytoniowe.

Staniały odzież i obuwie (o 4,3 proc.). Spadły też ceny towarów i usług związanych z transportem (o 0,8 proc.). Potaniały usługi transportowe, ale inflacja objęła samochody osobowe i ceny paliw do prywatnych środków transportu. Te ostatnie wzrosty cen są bardzo widoczne i odczuwalne przy każdym tankowaniu …

Zobacz również jakie są prognozy inflacji na rok 2017 – inflacja 2017 prognoza

O Autorze 

Comments are closed.