Gospodarka i Finanse. Oferty bankowe i porównania.

Serwis finanse, gospodarka, wiadomości gospodarcze, banki w Polsce, pożyczki online, kalkulator kredytowy, kredyty gotówkowe, konta osobiste, lokaty bankowe.

Inflacja sierpień 2016

31 sierpnia 2016 roku Główny Urząd Statystyczny podał cykliczne, eksperymentalne dane o inflacji w sierpniu 2016 r. Są to dane wstępne,  szacunkowe, publikowane w miesiącu, którego dotyczą.

Jaka była inflacja w sierpniu 2016?

inflacja sierpień 2016

inflacja sierpień 2016

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu nadal zamiast inflacji mieliśmy deflację (spadek cen) i to zarówno w relacji  do poziomu cen z poprzedniego miesiąca, jak i w odniesieniu do analogicznego miesiąca roku 2015. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych obniżyły się w sierpniu 2016  o 0,2 proc. W lecie ceny zazwyczaj spadają – głównie za sprawą sezonowych  obniżek cen żywności. Również paliwa i w związku z tym ceny dotyczące transportu utrzymują w ostatnich miesiącach stabilne ceny. Dzięki temu „importujemy” sobie spadek cen.

Z kolei w odniesieniu  do poziomu cen z sierpnia  2015 roku ceny spadły  o 0,8 proc. Deflacja w ujęciu rocznym trzyma się nadal mocno i trwa to już prawie dwa lata. Inflacja w ujęciu miesięcznym może pojawić się  dopiero w drugim półroczu bieżącego roku.

Z dużym prawdopodobieństwem do końca roku nie będzie większych zmian w zakresie wskaźników inflacji. W ujęciu rocznym inflacja może zbliżyć się do zera.

Podawane  przez GUS informacje o inflacji są danymi szacunkowymi i mogą się zmienić. Ostateczne dane o wskaźnikach cen w sierpniu 2016 roku zostaną opublikowane przez Urząd w połowie września.

AKTUALIZACJA – 12.09.2016 GUS potwierdził ostatecznie powyższe dane o inflacji w sierpniu 2016.

O Autorze 

Comments are closed.