Gospodarka i Finanse. Oferty bankowe i porównania.

Serwis finanse, gospodarka, wiadomości gospodarcze, banki w Polsce, pożyczki online, kalkulator kredytowy, kredyty gotówkowe, konta osobiste, lokaty bankowe.

Inflacja październik 2016

31 października 2016 r., Główny Urząd Statystyczny podał szacunkowe, eksperymentalne informacje o inflacji w październiku 2016 roku. Są to dane wstępne, podawane przez GUS jeszcze w miesiącu, którego dotyczą. Urząd publikuje je cyklicznie od kilku miesięcy.

Jaka była inflacja w październiku 2016?

inflacja październik 2016

inflacja październik 2016

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w październiku 2016  ceny w relacji do poziomu cen z września wrosły o 0,5 proc. Drożeją między innymi paliwa. Zgodnie z oczekiwaniami analityków, prawdopodobnie deflacja w ujęciu rocznym  się kończy.

W dalszym ciągu mieliśmy spadek cen w odniesieniu do analogicznego miesiąca roku 2015. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2016 spadły jednak zaledwie o 0,2 proc. w relacji do poziomu cen z października 2015. Deflacja w ujęciu rocznym trwa, ale jej skala znów zmalała. Pojawiła się natomiast inflacja w ujęciu miesiąc do miesiąca i nie jest to wcale mały wzrost cen.

Podawane przez GUS informacje o inflacji mają charakter eksperymentalny. Ostateczne dane o wskaźnikach wzrostu cen w październiku 2016 roku zostaną opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny w połowie listopada.

AKTUALIZACJA – 14.11.2016 GUS potwierdził ostatecznie powyższe dane o inflacji w październiku 2016.

O Autorze 

Comments are closed.