Gospodarka i Finanse. Oferty bankowe i porównania.

Serwis finanse, gospodarka, wiadomości gospodarcze, banki w Polsce, pożyczki online, kalkulator kredytowy, kredyty gotówkowe, konta osobiste, lokaty bankowe.

Inflacja maj 2017

12 czerwca 2017 Główny Urząd Statystyczny podał dane o

inflacji w maju 2017

Ceny koszyka towarów i usług uwzględnianych przez GUS przy ustalaniu wskaźników inflacji  wzrosły w maju 2017  o 1,9 proc. w ujęciu rocznym (tj. w relacji do poziomu cen z maja 2016 roku). Natomiast w relacji miesiąc do miesiąca (czyli w odniesieniu do poziomu cen z kwietnia 2017  roku) inflacji praktycznie  nie odnotowano; przeciętnie ceny w ubiegłym miesiącu pozostały  na poziomie cen z kwietnia 2017. Nie znaczy to oczywiście, że nic nie podrożało. Najbardziej podrożała łączność (o 2,4 proc. w skali jednego miesiąca), droższa była również np. żywność. Najbardziej staniały paliwa (o 2,0 proc.)

Sprawdź informacje z poprzednich miesięcy roku 2017 i prognozy dotyczące inflacji: inflacja 2017.
Cel inflacyjny  Rady Polityki Pieniężnej to 2,0 proc. (plus/minus 1,0 proc.). Zatem aktualny poziom wzrostu cen jest bardzo blisko celu ustalonego przez Radę. Pomimo wzrostu inflacji w ostatnich miesiącach, trudno zatem oczekiwać w najbliższym czasie wzrostu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego wyznaczanych przez Radę Polityki Pieniężnej.  Na posiedzeniu, które zakończyło się 7 czerwca 2017, Rada po raz kolejny pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Kredyty nie powinny drożeć, a na lokatach bankowych trudno będzie realnie zarobić.

O Autorze 

Comments are closed.