Gospodarka i Finanse. Oferty bankowe i porównania.

Serwis finanse, gospodarka, wiadomości gospodarcze, banki w Polsce, pożyczki online, kalkulator kredytowy, kredyty gotówkowe, konta osobiste, lokaty bankowe.

Inflacja listopad 2017

Inflacja listopad 2017

30 listopada 2017 roku Główny Urząd Statystyczny podał wstępne, eksperymentalne informacje o inflacji listopadzie 2017 r. Są to dane szacunkowe, które GUS publikuje jeszcze w miesiącu, którego one dotyczą. Podawane przez urząd statystyczny informacje o wzroście cen towarów i usług konsumpcyjnych zazwyczaj  nie różnią się od danych publikowanych jako ostateczne w  połowie każdego miesiąca  po miesiącu, którego dotyczą.

Jaka była zatem inflacja w listopadzie 2017?
Inflacja niestety zaczęła rosnąć kilka miesięcy temu jak na drożdżach. Według wstępnych danych GUS, w listopadzie 2017  ceny w stosunku do poziomu cen z poprzedniego miesiąca  wzrosły o 0,5 proc. Ceny towarów i usług z koszyka badanego przez GUS na potrzeby ustalania wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych nadal rosną. Jaja i masło to niestety nie jedyne produkty, które ostatnio wyraźnie podrożały …

W listopadzie 2017 roku mieliśmy także sporą inflację w ujęciu rocznym (wzrost cen w relacji do analogicznego miesiąca ub. roku). Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2017 wzrosły o 2,5 proc. w odniesieniu do poziomu cen z listopada 2016. Taki poziom inflacji to wyraźna zmiana w porównaniu z tym co działo się jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

Publikowane przez GUS dane o inflacji są eksperymentalne. Ostateczne i szczegółowe dane o wskaźnikach wzrostu cen w listopadzie 2017 roku zostaną podane w połowie grudnia 2017.

AKTUALIZACJA – 11.12.2017 GUS potwierdził  powyższe informacje o inflacji w listopadzie 2017.

O Autorze 

Comments are closed.