Gospodarka i Finanse. Oferty bankowe i porównania.

Serwis finanse, gospodarka, wiadomości gospodarcze, banki w Polsce, pożyczki online, kalkulator kredytowy, kredyty gotówkowe, konta osobiste, lokaty bankowe.

Inflacja lipiec 2016

29 lipca 2016 r. Główny Urząd Statystyczny opublikował  szacunkowe informacje o inflacji w lipcu 2016 roku. Są to dane eksperymentalne i wstępne, publikowane jeszcze w miesiącu, którego dotyczą.

Jaka była inflacja w lipcu 2016?

inflacja lipiec 2016

inflacja lipiec 2016

Zgodnie z szacunkami Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu znów zamiast inflacji pojawiła się deflacja w ujęciu miesięcznym (w relacji do czerwca 2016). Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w ubiegłym miesiącu  o 0,3 proc. W poprzednich kilku miesiącach mieliśmy wzrosty cen w ujęciu miesięcznym.  Sytuacja w czasie wakacji powtarza się od lat. Nie ma inflacji a ceny spadają głównie z powodu sezonowych  obniżek cen żywności. Widać też obniżki cen paliw na stacjach benzynowych (ceny dotyczące transportu mają spory wpływ na poziom inflacji).

Natomiast w relacji do poziomu cen z lipca 2015 r. ceny spadły  o 0,9 proc. Deflacja w stosunku rocznym trzyma się nadal mocno i trwa to już ponad 1,5 roku. Inflacja w ujęciu miesięcznym może powrócić do nas dopiero po wakacjach.

 

Prawdopodobnie do końca roku nie należy się spodziewać większych zmian w zakresie wskaźników inflacji. Wzrost cen pod koniec bieżącego  roku może zbliżyć się do zera (w relacji rok do roku).

Publikowane  przez GUS dane dotyczące inflacji mają charakter wstępny i mogą się jeszcze zmienić. Ostateczne informacje o wskaźnikach cen w lipcu 2016 roku zostaną zaprezentowane przez Urząd w połowie sierpnia.

AKTUALIZACJA –  12.08.2016 GUS potwierdził ostatecznie powyższe dane o inflacji w lipcu 2016.

O Autorze 

Comments are closed.