Gospodarka i Finanse. Oferty bankowe i porównania.

Serwis finanse, gospodarka, wiadomości gospodarcze, banki w Polsce, pożyczki online, kalkulator kredytowy, kredyty gotówkowe, konta osobiste, lokaty bankowe.

Inflacja kwiecień 2017

Inflacja kwiecień 2017

28 kwietnia 2017 r. GUS zaprezentował  eksperymentalne, wstępne informacje o inflacji w kwietniu 2017 roku. Są to dane szacunkowe, które Główny Urząd Statystyczny publikuje jeszcze w miesiącu, którego te dane dotyczą. Podawane przez nasz urząd statystyczny, wstępne wiadomości o wzroście cen zazwyczaj  nie różnią się od danych podawanych jako ostateczne w połowie każdego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą.

Jaka była zatem inflacja w kwietniu 2017?
Według szacunkowych danych GUS, w kwietniu 2017  ceny w relacji do poziomu cen z marca 2017 wzrosły o 0,3 proc. Mamy zatem dalszy wzrost cen towarów i usług z koszyka badanego przez Główny Urząd Statystyczny na potrzeby ustalania wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych.

W kwietniu 2017 r. mieliśmy również inflację w ujęciu rocznym (wzrost cen w relacji do analogicznego miesiąca ubiegłego roku). Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 wzrosły o 2,0 proc. w stosunku do poziomu cen z kwietnia 2016. Taka skala inflacji jest zgodna z założeniami Rady Polityki Pieniężnej, ale niestety jej poziom jest odczuwalny dla konsumentów …

Podawane przez GUS  informacje o inflacji są eksperymentalne. Ostateczne dane o wskaźnikach wzrostu cen w kwietniu 2017 roku zostaną podane w połowie maja 2017.

AKTUALIZACJA – 12.05.2017 GUS potwierdził ostatecznie powyższe dane o inflacji w kwietniu 2017.

O Autorze 

Comments are closed.