Gospodarka i Finanse. Oferty bankowe i porównania.

Serwis finanse, gospodarka, wiadomości gospodarcze, banki w Polsce, pożyczki online, kalkulator kredytowy, kredyty gotówkowe, konta osobiste, lokaty bankowe.

Inflacja grudzień 2016

30 grudnia 2016 r., Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne, eksperymentalne dane o inflacji w grudniu 2016 roku. Są to dane szacunkowe, które GUS podaje jeszcze w miesiącu, którego dotyczą. Urząd Statystyczny od kilku już miesięcy podaje wstępne informacje o wzroście cen. Zwykle nie różnią się one od ostatecznych danych ogłaszanych w połowie każdego miesiąca.

Jaka była inflacja w grudniu 2016?

inflacja grudzień 2016

Według danych szacunkowych GUS, w grudniu 2016  ceny w stosunku do poziomu cen z listopada wrosły o 0,7 proc. Był to zatem kolejny miesiąc wzrostu cen w relacji miesiąc do miesiąca.

Zgodnie z przewidywaniami analityków, deflacja w ujęciu rocznym również właśnie się skończyła. Po raz pierwszy od wielu miesięcy mieliśmy wzrost cen w odniesieniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2016 wrosły (i to dość znacznie) o 0,8 proc. w odniesieniu do poziomu cen z grudnia 2015. Z deflacją w ujęciu rocznym możemy się już chyba pożegnać.

Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny  dane o inflacji mają charakter eksperymentalny. Ostateczne informacje  o wskaźnikach wzrostu cen w grudniu 2016 roku zostaną podane przez GUS w połowie stycznia 2017.

AKTUALIZACJA – 13.01.2017 GUS potwierdził ostatecznie powyższe dane o inflacji w grudniu 2016.

O Autorze 

Comments are closed.